Rozhovor: Milan a jeho vandrovanie bez mapy

Autor: Redakcia

Milan je zakladateľ cestovateľského blogu Bez Mapy, ktorý podľa jeho slov trhá Slovákov od kancelárskych stoličiek už od roku 2013. Myšlienka založiť si vlastný blog vraj prišla znenazdajky, keď študoval v rámci Erasmu v Estónsku. Chcel opísať priebeh svojho štúdia, keďže v tom čase veľa mladých ľudí chodilo študovať hlavne do Viedne, Ríma alebo Prahy. No a časom sa jeho blog stal jedným z najčítanejších na Slovensku a Milan ho považuje za svoj životný projekt. A prečo práve Bez Mapy? Možno neuveríte, ale bolo to v podstate prvé, čo mu napadlo. Trochu sme Milana vyspovedali a takto sme ho „navnímali“.

Prvé cestovateľské kroky a sny

Cestuje odjakživa. Už ako dieťa chodieval s rodičmi na dovolenky do Talianska. Kam však viedli jeho prvé kroky po založení blogu? Do Ázie a New Yorku. Ten sa stal zároveň mestom, do ktorého sa vždy rád vracia a ktoré ho inšpiruje celý život (aj keď si nevie predstaviť, že by tam žil). S Amerikou sa mu však spája nielen začiatok „blogového cestovania“, ale aj sen, ktorý si splnil len nedávno – túžil zažiť plavbu loďou z Európy do Ameriky po trase Titanicu.

Keď začali lode po pandémii opäť premávať, rezervoval si na leto 2022 lístok na loď Queen Mary 2, nalodil sa v anglickom Southamptone a o sedem dní neskôr vystúpil v New Yorku. Preplavil sa cez celý Atlantický oceán, a keď uvidel Sochu slobody z paluby, zažíval úplne iné pocity, ako keď ju zočil predtým. A čo jeho ďalší cestovateľský sen? Jednoznačný – Grónsko.

Milan na ceste splniť si svoj sen po trase Titanicu | Zdroj: Milan Bez Mapy

Zaujímavô – Milan z blogu Bez Mapy mení taktiku

Pre Milana nie je podstatné, koľko krajín navštívil. Odhaduje, že ich je viac ako 65. Čo je tým dôležitým z jeho pohľadu? Aby danú krajinu spoznal a zažil v plnej kráse. Aj preto v poslednom čase spomalil a snaží sa zostať v jednotlivých krajinách aspoň mesiac – objavuje pre neho doteraz neobjavené, vychutnáva atmosféru, „žije vybranou destináciou“. Týmto spôsobom strávil mesiac v Kolumbii, Indii, Argentíne, Austrálii či na Havaji. Najbližšie sa chystá na mesiac do Južnej Afriky, odkiaľ budú jeho kroky smerovať do Čile.

Po vlastnej osi

Destinácie, letenky a ubytovanie si Milan vyberá sám a rieši po vlastnej línii. Je však sympatické, že patrí medzi blogerov, ktorí si vážia prácu cestovných kancelárií. Nie každý má predstavu o cestovaní alebo dovolenke, ktorú si aj sám naplánuje. A možno má, ale práve spomínané plánovanie nemusí patriť k jeho silným stránkam. Milan je v tomto zdatný, o čom svedčia aj rady a tipy, ktoré svojim čitateľom prináša prostredníctvom blogu. Zároveň priznáva, že služby cestovných kancelárií využil viackrát, najmä keď už bol v nejakej lokalite s horšou infraštruktúrou.

A ako si vyberá cieľ ďalšieho poznávacieho tripu? Spontánne. Zaváži kombinácia výhodnej letenky a zaujímavej krajiny – ak sa v nej nachádza niečo, čo chce navštíviť alebo by rád zažil, jednoducho sa zbalí a vydá na cestu za zážitkami. Krajina ho však musí nejakým spôsobom vnútorne zaujímať.

Cestovanie väčšinou absolvuje sám, ale nie je to pravidlo. Poteší sa, ak mu niekto srdcu blízky robí na cestách spoločnosť. A v čom vidí výhody navštevovania zahraničných destinácií? Človek je objaviteľom, ale najmä si cibrí jazyk. Viac si precvičí cudziu reč, či už je to angličtina, alebo španielčina, vie, že bude nútený viac komunikovať s domácimi. Túto nutnosť vníma pozitívne –komunikácia má svoje čaro, človek je pozornejší a viac si všíma. Ovplyvňuje teda celkový dojem z návštevy a pobytu v danej destinácii.

Zaujímavô – Tetovania pripomínajúce domov

Milan je hrdý Slovák telom i dušou. Dôkazom sú aj jeho tetovania so slovenským motívom. Na ľavej ruke má vytetovaný čičmiansky vzor, na pravej dráhy bratislavského letiska predstavujúce symbol toho, že na nich môže opäť pristáť, nech je kdekoľvek na svete, a teda že sa môže vrátiť domov.
Čičmianske vzory Milana inšpirovali natoľko, že si ich dal zvečniť na ruke | Zdroj: Milan Bez Mapy

Milan a miesta na Slovensku

Milanovi je srdcu blízke najmä západné Slovensko, keďže je jeho rodiskom. Obľúbené však má viaceré miesta naprieč našou krajinou. Čo sa týka jej západnej časti, nezabúda sa zmieniť o kaštieľoch v okolí Bratislavy, napríklad tých v Malinove alebo Tomášove, kde pozornosť zameriava aj na reštaurácie alebo kaviarne. Na blogu o tom píše v inšpiratívnom článku a spomína, do ktorých kaštieľov sa oplatí ísť a čo v nich treba podniknúť.

Kaštieľ v Tomášove | Zdroj: Milan Bez Mapy

Na strednom Slovensku doslova miluje Banskú Štiavnicu. S úsmevom dodáva, že aj keď to nie je originálny tip, keďže ide o naozaj veľmi fotogenické, známe a často odporúčané miesto (kto tam bol, vraj určite vie prečo), pre Milana je srdcovou záležitosťou.

Medzi jeho najobľúbenejšie miesta na Slovensku rozhodne patria aj Košice. Cestuje tam rád zas a znova. Ak sa pritrafí lacná letenka z Viedne, neváha tak urobiť trebárs letecky. Pre neho je to mesto, v ktorom kedykoľvek a rád strávi celý víkend, môže vysedávať na Hlavnej a popíjať aperol či iný drink. Na východnom Slovensku vyzdvihuje aj oblasť Tokaj. Odporúča ísť do Malej Tŕne na degustáciu vín, napríklad do Chateau Grand Bari.

Milan sa rozhodol, že mesiac bude cestovať do sveta z košického letiska | Zdroj: Milan Bez Mapy

Mesto, ktoré chce požiadať o ruku

Milan neskrýva nadšenie z viacerých zahraničných miest. Je však jedno slovenské mesto, z ktorého padol na zadok a vraj ho chce požiadať o ruku. Je ním Levoča. Zamiloval sa do nej, už keď ju navštívil prvýkrát v živote. Keďže sa rozhodol o Levoči napísať článok, oslovil mesto a to mu priradilo veľmi milú sprievodkyňu, ktorá ho ohromila množstvom informácií. Fascinovalo ho to a rovnako aj to, čo človek dokáže a vie povedať o dome len podľa jeho okien. Článok o Levoči dokonca považuje za jeden z najlepších na svojom blogu.

Čo ho cestovanie naučilo

Každé miesto Slovenska si zaslúži viacero návštev, o čom ho presviedčajú aj jeho skúsenosti. Počas každej jednej návštevy sa totiž dá objaviť niečo nové alebo na to doposiaľ známe je možné nazerať zase trochu inak. Niekedy stačí malý detail, ktorý si človek nevšimol, a pocitovo ide o úplne iný zážitok. V tejto súvislosti spomína aj Bratislavu. Veľmi rád sa ňou túla, a hoci sa v nej narodil a je jeho domovom, aj tak vraj natrafí na niečo nové, čo ho prekvapí. Príkladom sú historicky zaujímavé vojenské bunkre na petržalskej strane Bratislavy.

Vojenský bunker v Petržalke (B-S 2 Mulda) | Zdroj: Milan Bez Mapy

Cestovanie ho naučilo pozerať sa na svet otvorenými očami a zároveň chápať, že nič nie je čierno-biele. Aj preto vyzýva a nabáda ľudí na cestovanie. Popri ňom sa dá totiž veľa zažiť, získať jedinečné spomienky a aj vďaka tomu nahliadať na rôzne situácie, veci, ale aj ľudí a hodnoty inak. Jeho milou príhodou je aj tá z Bardejova, kde si s ním chcel recepčný vypiť už na poludnie, avšak Milan musel pre pracovné povinnosti slušne odmietnuť a recepčný sa urazil.

Zaujímavô

Milan má veľmi rád slovenskú kuchyňu, najmä plnenú papriku a bryndzové halušky.

Milan a úspechy

Založenie blogu považuje, prirodzene, za úspech – stal sa totiž jeho prácou na plný úväzok. Za ten najväčší úspech však aktuálne pokladá to, že sa dokázal odosobniť od spoločenského škatuľkovania. Navyše je hrdý, že vydal knihu s názvom Influencer a vyhral prvé miesto na Social Awards v kategórii cestovanie. Sám však dodáva, že je dôležité nelipnúť na úspechoch a pokračovať v tom, čo človek robí, aby tak mohli prísť i ďalšie.

Slovenské zvyky a tradície považuje za jedinečné, o čom sa neustále presviedča na svojich cestách. Rád a oduševnene vysvetľuje, ako to u nás chodí, aké máme zvyky, tradície či dobroty. Hrdo o nich rozprával aj učiteľke španielčiny z Argentíny zaujímajúcej sa o Slovensko – pri opise oblievačky a šibačky počas Veľkej noci na Slovensku zostala zdesená ešte viac, keď sa dozvedela, že chlapci si za to od dievčat vyslúžia odmenu. Názor zmenila po ozrejmení, že každá aktivita súvisiaca s touto tradíciou má nejaký význam (napríklad obliatie vodou a vyšibanie je symbolom zdravia).

Milan je inšpiráciou pre mnohých Slovákov nielen preto, že cestuje po svete, ale aj preto, lebo sa sám vypracoval na skúseného cestovateľa a živí sa tým, čo ho veľmi baví. A pritom zostáva sám sebou.

Je sympatické, že hrdo reprezentuje Slovensko a jeho tradície, ako aj to, že má rodnú krajinu jednak v srdci a jednak v podobe zvečnených symbolov na rukách, ktoré ho sprevádzajú pri každom vandrovaní.

V tejto súvislosti by vás mohli zaujímať aj ďalšie články

Načítava

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Sledujte náš Instagram